Dywany do jadalni i kuchni

Do niedawna dywany w kuchni czy jadalni nie miały racji bytu. Pomysł tego rodzaju zbierał całe gro oskarżeń o bycie niepraktycznym. Czasy się zmieniły a wraz z nimi moda i nasze podejście. Dywany w tych pomieszczeniach już nikogo nie dziwią. Nadal jednak pozostaje dylemat wyboru.

Dywany do jadalni

Jadalnia to miejsce spotkań rodziny i przyjaciół przy śpiesznie jedzonych śniadaniach, obfitych obiadach czy esencjonalnej kawie. Wszystko co na stole może z łatwością wylądować pod nim.
Nadaje to kierunek poszukiwaniom łowców dywanów do jadalni. Element praktyczny jak i dekoracyjny będą równie ważne. Jakość użytkowania będzie się bezpośrednio przekładała na estetykę dywanu.

Wszyscy lubimy praktyczne rzeczy. Dlatego dywany ze sztucznych włókien, które są bardziej odporne na plamy i zanieczyszczenia, świetnie się sprawdzą. Zwykle wystarczy przetrzeć plamę na mokro, aby się z nią pożegnać. Przy mocniejszych zabrudzeniach, pozostaje użycie środka do czyszczenia dywanów.

Chociaż jadalnia jest reprezentatywną częścią domu nie oznacza to, że musi być najbardziej asekuracyjną i powściągliwą. To miejsce udźwignie ciężar nowości w trendach designerskich i łączenia stylów. Krzesło, obrus, dywan, żyrandol może być odzwierciedleniem osobowości i upodobań jego użytkownika.

Dywan do kuchni

Dywan do kuchni będzie musiał sprostać podobnym wymogom jak dywan do jadalni. Na co jeszcze zwrócić uwagę? Przezorność znalazła swoich zwolenników i rozciąga swój mecenat nad dywanami płasko tkanymi. Ich przewaga w kuchni jest łatwo zauważalna. Ich twarde runo jest odporne na zabrudzenia. To co przypadkiem się na nich znajdzie, łatwo zebrać odkurzaczem albo zmiotką.

Większość użytkowników mogłaby się obawiać, że podczas jedzenia, okruchy, które spadną na dywan, wgniotą się w runo, pozostawiając nieestetycznie wyglądający dywan. Faktycznie mogłoby się tak zdarzyć w przypadku dywanów z okazałym runem. Technika płaskiego tkania dywanu pozwala jednak na uzyskanie produktu, który nie posiada runa i jest łatwy w eksploatacji.

Dywan w kuchnio jadalni – strategiczne posunięcie

Wiele projektów domów i mieszkań przewiduje wyzyskanie przestrzeni poprzez połączanie tych dwóch elementów w jeden – w kuchnio jadalnie. Ponownie dywany okazują się dobrym posunięciem strategicznym. Ich obecność w wystroju pozwala zaznaczyć odrębne strefy każdego z pomieszczeń i zdefiniować ich funkcje. Niewielkim nakładem czynimy zadość zasadom aranżacji i zyskujemy wzmocniony efekt wizualny pomieszczenia.

Wzornictwo dywanów na otwartym planie kuchnio jadalni

Duża przestrzeń daje duże możliwości, ale trzeba się nauczyć z nich skorzystać. Decydując się na dwa osobne dywany, które wyznaczałyby obszar omawianych pomieszczeń, będziemy chcieli wziąć pod uwagę zgodną prezencję całokształtu. Osiągamy to poprzez nawiązanie do tego samego lub zbliżonego wzoru na obu dywanach. Aby uniknąć zdominowania przestrzeni – jeśli nie był to celowy zabieg - powtarzalność stanowi swojego rodzaju antidotum. Nie musi chodzić wyłącznie o wzór. Z powodzeniem zasada ta wprowadza też ujednolicenie poprzez paletę zastosowanych barw. Im bardziej neutralna kolorystyka, tym łatwiejszy do osiągnięcia efekt.